دکتر پیش بین: دانشگاه‌های علمی کاربردی زمینه اشتغال بیش از ۷۰ درصد از دانش آموختگان خود را فراهم می‌کنند

دکتر پیش بین: دانشگاه‌های علمی کاربردی زمینه اشتغال بیش از ۷۰ درصد از دانش آموختگان خود را فراهم می‌کنند

۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۵ کد : ۴۱۵۶۰ اخبار
دکتر پیش بین: دانشگاه‌های علمی کاربردی زمینه اشتغال بیش از ۷۰ درصد از دانش آموختگان خود را فراهم می‌کنند
دکتر پیش بین: دانشگاه‌های علمی  کاربردی زمینه اشتغال بیش از ۷۰ درصد از دانش آموختگان خود را فراهم می‌کنند

دکتر پیش بین مشاور عالی رئیس دانشگاه علمی  کاربردی کشور در مراسم اختتامیه دومین دوره مسابقات مناظره دانشجویی دانشجویان این دانشگاه در سخنانی : رقابت‌های مناظره دانشجویی را متفاوت از سایر رقابت‌های فرهنگی و دانشجویی خواند و عنوان کرد: خوشبختانه سطح کمی و کیفی این دوره از مسابقات نسبت به دوره‌ی قبل رشد خوبی داشته است.

وی با تاکید بر این که دانشگاه علمی کاربردی خود را موظف به ارتقای روحیه و توانندی‌های تعاونی و ارتباطی دانشجویان خود می‌داند، گفت: این مسابقات با این هدف شکل گرفته تا دانشجویان علاوه بر تعامل در جامعه، توانایی پذیرفتن نظرات مخالف و ارائه تحلیل مناسب را کسب کنند.

 

این مسئول افزود:  کسب و ارتقای این مهارت‌ها که در قالب برگزاری مسابقاتی چون مناظره میسر می‌شود در هیچ کتب درسی ارائه نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هر چند دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی به عنوان دانشگاه موعود انقلاب شکل گرفته اما هنوز از سایر کشورهای پیشرفته عقب هستیم و روند آموزشی ما به تبعیت از نظام اداری به سمت مدرک‌گرایی پیشرفته است به طوری که دانشگاه‌های نظری توسعه کمی بالایی داشته‌اند.

وی با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان ورودی به آموزش عالی در کشور، تصریح کرد: متاسفانه وضعیت اشتغال در جامعه مساعد نیست و حتی دانشجویان در حال تحصیل نیز بر این باور هستند که در بیرون از دانشگاه، شغلی در انتظارشان نیست. از این رو باید پتانسیل و توانمندی محیط کار و اشتغال را بالا ببریم.

وی با تاکید بر این که دانشگاه‌های کشورمان باید از آموزش محوری به سمت مهارت محوری و کارآفرین محوری سوق یابند، اظهار کرد: البته اهمیت همین موضوع نیز باعث افزایش استقبال دانشجویان از دانشگاه‌های علمی کاربردی و رشد ورودی‌های سال جدید این دانشگاه‌ها شده است. این در حالی است که امسال هیچ دانشجوی ورودی سال جدیدی از سوی آموزش و پرورش نبوده است.

مشاور عالی رئیس دانشگاه علمی و کاربردی کشور ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه‌های علمی و کاربردی مصوب شده تا مسیر گسترش و برنامه راهبردی برای مدت پنج سال توسط مراکز اموزشی علمی و کاربردی تدوین شود.

 

وی افزود: هر چند تا قبل از این مدرسان دانشگاه‌های علمی و کاربردی گزینش نمی‌شدند ولی اکنون این شرایط مهیا شده و شاهد برگزاری دومین فراخوان جذب مدرس در دانشگاه‌های علم و کاربردی کشور هستیم و این به معنی تثبیت مدرسان دانشگاه‌های علمی کاربردی به عنوان یکی از ارکان اصلی این دانشگاه‌ها است.

دکتر پیش بین در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که 60 تا 70 درصد واحدهای ارائه شده در این دانشگاه به صورت عملی و کارگاهی ارائه می‌شوند، گفت: حتی رشته‌های علوم انسانی مانند حقوق نیز همانند رشته‌های فنی و مهندسی به صورت مهارتی ارائه می‌شوند.

 

وی با بیان این که امسال ورودی دانشگاه‌های علمی کاربردی حدود ۸۰ هزار دانشجو بوده گفت: با روند کنونی سال آینده حدود ۲۰۰ هزار دانشجو به عنوان ورودی‌های این دانشگاه و از سوی آموزش و پرورش و هنرستان‌ها پذیرش خواهیم کرد.

 

این مسئول احیای رشته‌های دانشگاهی علمی و کاربردی و مهارتی را یادآور شد و تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه‌های علمی و کاربردی زمینه اشتغال بیش از ۷۰ درصد از دانش آموختگان خود را فراهم می‌کنند. از طرفی اختصاص تسهیلاتی به دانش آموختگان در قالب شرکت‌های دانش بنیان تا سقف ۵۰ میلیون تومان  در نظر گرفته شده است.

وی افزایش این تسهیلات را با توجه به افزایش جذب دانشجویان به این مراکز علمی عنوان کرد و گفت:  بخش خصوصی و دولتی در زمینه احیای دانشگاه‌ها و مراکز تعطیل شده اقدام کنند


( ۱ )

نظر شما :