دکتر صدرا ابرقویی:احیاء مهارت های سنتی استان در جهت بهینه سازی تولید پاک

۲۳ دی ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۰ کد : ۲۳۴۰۰ اخبار شیرپوینت
.
دکتر صدرا ابرقویی:احیاء مهارت های سنتی استان در جهت بهینه سازی تولید پاک

اولین جلسه تشکیل کمیته احیاء و دانش بنیان نمودن مهارت های سنتی استان با حضور دکتر صدرا ابرقویی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان یزد و مسئولین اتاق بازرگانی ، صنعت ومعدن استان و نمایندگان سازمان ها و ارگان های مرتبط در محل این دانشگاه برگزار شد.

دکتر صدرا ابرقویی در این جلسه ضمن انتقاد از آلودگی شدید هوای استان یزد گفت: تولیدات صنعتی و توسعه بی رویه صنعت در استان در کنار نتایج مثبتی که داشته،تبعات منفی از جمله آلودگی زیست محیطی نیز داشته است.

وی خاطر نشان کرد:اگر کارشناسان امر در زمینه آلودگی هوا یک بررسی اجمالی انجام دهند متوجه وجود الایندگی های بسیار زیاد در هوای استان می شوند. و البته بعضآ مردم به این موضوع عادت کرده اند و این اتفاق خوبی برای مردم همیشه در صحنه استان یزد نیست.

وی در ادامه گفت:دانشگاه جامع علمی کاربردی میتواند در این زمینه به مسئولین امر کمک شایانی بکند ما میتوانیم وباید با احیاء  مهارت های سنتی در استان در جهت بهینه سازی  و در راستای تولید پاک و نوین و همچنین ایجاد اشتغال  قدم های بزرگی برداریم.

وی افزود:در استان یزد صنوف مختلفی هستند که حرفه آنها کم و بیش بدست فراموشی سپرده شده است و البته مسئولین و بزرگان این صنوف در روزهای گذشته با حضور در دانشگاه جامع علمی کاربردی خواستار اجرای اموزش های مهارتی در حرفه خود شده اند همانند جواهر سازی، شیرینی سازی و صنایع دستی .که باید علم به کمک مهارت، این مهارت ها که بنوعی برند استان در کشور هستند را احیاء کند.

وی افزود: ایجاد شهرک های مختلف صنعتی در استان نشان از پیشرفت ورشد استان در زمینه صنعت دارد اما میتوان با بهره گیری از آموزش های مهارتی هم صنعت را در استان داشته باشیم هم آلودگی هوا نداشته باشیم در واقع تولید پاک داشته باشیم

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خاطر نشان کرد:صنعت نساجی در استان بدست فراموشی سپرده شده است  این اتفاق خوبی نیست این صنعت سابقه طولانی در استان دارد و جزء صنایعی بوده  که الایندگی آن کمتر از صنایع امروزی است

وی با اشاره به تولید دانش بنیان گفت:ما باید تولید را دانش بنیان کنیم و این دغدغه مسئولین کشور است ومقام معظم رهبری و رئیس جمهوری نیز بر روی این موضوع تاکید فراوان دارند.

وی با اشاره به هدف تشکیل این کمیته گفت:هدف این کمیته بازنگری در مهارت های سنتی و ورود اموزش های مهارتی به این صنوف است.


نظر شما :