دکتر احمدی: خصیصه ارائه آموزش های مهارتی، نوعی پرورش "کارآفرین " است

۰۴ دی ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۲ کد : ۳۷۴۰۸ اخبار
دکتر احمدی: خصیصه ارائه آموزش های مهارتی، نوعی پرورش "کارآفرین " است

دکتر محمد صالح احمدی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان یزد در گفتگو با یزد فردا با اشاره به موضوع بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تصریح کرد: موضوع بیکاری یکی از مهمترین مسائل و مشکلات کشور است و با توجه به اینکه یکی از دلایل بیکاری در کشور فقدان مهارت های مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار می باشد ، دانشگاه جامع علمی کاربردی میتواند با ارائه آموزش های مهارتی  نقش بسزایی در کاهش میزان بیکاری ایفا کند
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: ارائه آموزش های مهارتی  نقش مهمی در تشکیل سرمایه انسانی از طریق تربیت نیروهای ماهر مورد نیاز بازار کار کشور ایفا می کنند . این آموزش ها به سبب انعطاف پذیری نشأت گرفته از بازار کار و  اوضاع اقتصادی کشور  و نیز به دلیل آموزش و ایجاد مهارتهای لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل، نقش به سزایی در کارآفرینی و اشتغال دارد . این آموزشها هم مهارتهای خاص مورد نیاز صنعت و هم مهارتهای عمومی بازار کار را فراهم می سازد.
وی اظهار داشت: در واقع خصیصه این آموزش ها، نوعی پرورش "کارآفرین " است، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی ، قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند و این یکی از ویژگی های بارز دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کشور است
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی  استان یزد تصریح کرد: ارائه آموزش های مهارتی با فراهم کردن زمینه های ارتقای دانش ، نگرشها و مهارتهای مورد نیاز بازار کار و اشتغال در زمینه های مختلف به توسعه اقتصادی کمک می کند . چرا که آموزش نظری همگام با کار عملی موجب تربیت نیروی انسانی خلاق و فعال می شود و همچنین این نیروها با نفوذ در جامعه سبب به کارگیری بخش عظیمی از نیروهای غیر خلاق می گردد.

وی افزود: توان بالقوه موجود در مراکز آموزش علمی کاربردی چه در سطح استان یزد و  چه در سطح کشور از یک سو و وجود استعدادهای کارآفرینی فراوان در میان فراگیران از سوی دیگر ، فرصتی است که باید آن را مقتنم شمرد و برنامه ریزی صحیح و دقیق به کشف و پرورش استعدادهای کارآفرینانه همت گماشت و البته این موضوع نیز باید مورد توجه مسئولین استان قرار گیرد  زیرا توجه به مقوله کارآفرینی و ابعاد مختلف آموزشهای مهارتی ارائه شده از سوی دانشگاه جامع علمی کاربردی ، می تواند بر اثر بخشی آموزشها کمک نماید و علاوه بر افزایش میزان اشتغال ، ثروت آفرینی ، افزایش توان رقابتی نیز منجر شود  .
دکتر احمدی در پایان خاطر نشان ساخت : غیر از بعد اقتصادی ، نقش آموزشهای مهارتی در تغیرات اجتماعی و فرهنگی خصوصاً در رشد و بهبود فرهنگ کار حائز اهمیت است .


نظر شما :