Aryanic
صفحه اصلي > معرفی واحد استانی 

معرفی واحد استانی

 

دانشگاه جامع علمی کاربردی یکی از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که با هدف ارتقاء سطح مهارت شاغلین بخشهای مختلف اقتصادی و افزایش مهارت های حرفه ای فارغ التحصیلان مراکز آموزشی که فاقد تجربه اجرایی می باشند تشکیل و نسبت به برگزاری دوره های علمی کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام می کند.

این دانشگاه، تنها متولی نظام آموزش عالی علمی کاربردی است که زير نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوری اداره می شود. هدف دانشگاه علمی کاربردی، فراهم آوردن زمینه مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرايی دولتی و غير دولتی برای آموزش نيروی انسانی متخصص و مورد نياز بخشهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است،  به نحوی که دانش آموختگان بتوانند برای فعاليتی که به آنها محول می شود، دانش و مهارت لازم را کسب نمايند.


این دانشگاه دارای 31 واحد استانی و نزدیک به 1000 مرکز آموزشی در سطح کشور است و در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به دو روش ترمی و پودمانی با آزمون های مجزا دانشجو می پذیرد. آموزش ها در مراکز آموزشی مورد تأیید انجام شده و واحدهای استانی وظیفه نظارت و هماهنگی این مراکز را بر عهده دارند.

 


دانشگاه جامع علمی- کاربردی واحد استان یزد در سال 1373 تنها با 4 درصد کل رشته های ترمی و5/3 درصد از کل رشته های پودمانی، در یک ساختمان استیجاری فعالیت خود را آغاز کرد و در ابتدا با توجه به مشکلاتی که وجود داشت روند رشد وشکل گیری دانشگاه به کندی صورت می گرفت اما با همت و پیگیری انجام شده توسط مسئولین دانشگاه جامع علمی- کاربردی استان و همچنین مساعدت وهمکاری مسئولین ستاد مرکزی دانشگاه در تهران، هم اکنون شاهد قرار گرفتن دانشگاه در جایگاهی شایسته و در شان نظام آموزش عالی استان و کشور هستیم.

در حال حاضر دانشگاه علمی- کاربردی استان با داشتن 25 مرکز آموزش علمی- کاربردی و 1500 مدرس ثبت شده در سامانه مدرسان دانشگاه و 163 دوره کاردانی و 67 دوره کارشناسی مهارتی حدود 12 هزار دانشجو در این مراکز یکی از افتخارات استان در زمینه آموزش های عالی- مهارتی می باشد.

فضای آموزشی دانشگاه جامع علمی- کاربردی استان یزد تا سال1387 تنها 26 هزار مترمربع بوده که  هم کنون به بیش از 136 هزارمتر مربع رسیده است.

تحصیل بیش از 300 دانشجو در دوره کاردانی غیر حضوری مدیریت خانواده، اعطای وام شهریه به بیش از 2 هزار دانشجو از سال 1389 تا کنون. اعزام 42 دانشجو به سرزمین وحی/ و اعزام بیش از 300 دانشجو به اردوی زیارتی مشهد مقدس و قم / و اعزام 800 دانشجو به اردوهای راهیان نور و ثبت 550 ازدواج دانشجویی در طی 3سال گذشته و برگزاری 42 اردو آموزشی- تفریحی برای بیش از هزار دانشجو/ اتمام تحصیل بیش از 9 هزار دانشجو در مراکز آموزشی استان از ابتدا و صدور بیش از 3 هزار گواهی پایان تحصیلات از زمان تفویض اختیار به واحد استان. کسب مقام اول حفظ 20 جزء قرآن کریم / کسب مقام دوم و سوم حفظ 10 جزء قرآن کریم و مقام سوم بخش کتبی مسابقات قرآنی دانشجویان دانشگاه علمی- کاربردی سراسر کشورتنها گوشه ای از فعالیت های فرهنگی قرآنی این دانشگاه بوده است.

انتخاب مراکز آموزش علمی- کاربردی جهاد کشاورزی ، بهزیستی یزد وفرهنگ و هنر یزد به عنوان مراکز نمونه کشوری  ثبت بیش از 30 مورد اختراع توسط دانشجویان و مدرسان مرکز آموزش علمی- کاربردی استان را می توان به عنوان بخشی از عملکرد این دانشگاه دانست.

یکی از مراکز بزرگ علمی کاربردی وابسته به دانشگاه جامع علمی کابردی یزد مرکز آموزشی بافق است .این مرکز در سال 1382 تاسیس و هم اکنون با دارا بودن 1600 دانشجو وهمچنین فضای آموزشی 7425 متر مربع یکی از بزرگترین مراکز آموزشی استان می باشد . وجود کارگاه های فنی تخصصی وامکانات آزمایشگاهی پیشرفته وجه تمایز چشمگیر این مرکز آموزشی با سایر مراکز دانشگاهی شهرستان بافق است .

مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی تفت ، از دیگر مراکزیست که ، با دارا بودن 411 دانشجو وفضای آموزشی 3680 متر مربع ، با ایجاد امکانات خوابگاهی و آموزشی توانسته نقش مهمی در درخشش واحد استانی در سطح کشور داشته باشد .

مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد کشاورزی یزد ( ملاصدرا ) جزو اولین مراکزی است که 2 سال بعد از تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فعالیت خود را آغاز نموده است . این مرکز در زمینی به مساحت 41454 متر مربع با 660 دانشجو با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان یزد راه اندازی شد . طراحی خاص ساختمان / وجود سالن آمفی تاتر / زمین چمن / خوابگاه های چند طبقه با کیفیت بسیارخوب / قرار گرفتن در کنار دانشگاه یزد از جمله ویژگی های این مرکز است .

مرکز آموزش علمی کاربردی ساختمان و شهرسازی یزد در سال 1375 با 4 رشته فعالیت خود را آغاز کرد . این مرکز هم اکنون با10 رشته و 535 دانشجو توانسته مخاطبان زیادی رادر رشته های تخصصی ساختمان و شهر سازی به خود جذب کند .

مرکز آموزش علمی کاربردی جواد الائمه ( ع ) که نامش مزین به نهمین اختر تابناک امامت و ولایت است فعالیت خود را از سال 82 آغاز کرده و توانسته در این مدت خود را به عنوان یکی از مراکز مهم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان یزد معرفی کند . مرکز آموزش علمی کاربردی جواد الائمه ( ع ) به واسطه رشته های قرآنی و بهره مندی از مدرسان خبره توانسته هر سال در زمینه مسابقات و جشنواره های قرآنی جزو برترین ها باشد.

مراکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر / شهرداری / فرهنگ و هنر / خبر میبد / مجتمع کاشی میبد / مرکز علمی کاربردی میبد / شهرک صنعتی اردکان / مرکز مخابرات / سازمان زندان ها / هلال احمر / ورزش و جوانان / فنی حرفه ای یزد و تفت / حج و زیارت و مرکز ژنتیک بهزیستی میبد ،مرکز فرماندهی نیروی انتظامی استان از دیگر مراکز تحت نظارت دانشگاه جامع  علمی کاربردی واحد استان یزد هستند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA